Програма:
Театр Академічна музика Кіно Для дітей Освіта Візуальне мистецтво Танець Перформанс Література Зелена сцена Фешн-арт Atlas stage

ВЕРЕСЕНЬ

Перформанс «Columba pacis»

Перформанс «Columba pacis»

  • 18.09.2016
  • Академічна музика
    Літера 6 (4 поверх)

Квартет «На кінець Часу» Олів’є Месіана – одна з найдивовижніших сторінок камерної музики ХХ століття.  В 1939 році Месіан потрапив до силезького концентраційного табору для військовополонених. Далекий від політики і повсякдення, він зіткнувся із дійсністю, яка виром налетіла на нього та звалила з ніг. Реакцією враженої свідомості став квартет «На кінець Часу» для скрипки, віолончелі, кларнету і фортепіано.

Епіграфом до твору стали рядки з Апокаліпсису: «…Ябачив іншого ангела - могутнього, що сходив з неба, одягнений у хмару, і райдуга над головою його,  і обличчя його, як сонце, і ноги його, як стовпи огню;(…)І поставив ногу свою праву на море, а ліву на землю(…), підняв руку свою праву до неба(…)і поклявся тим, хто живе на віки вічні, хто створив небо і все на ньому, і землю і все на ній, і море і все в ньому: що часу вже не буде.(…) але в дні голосу сьомого ангела, коли має сурмити, тоді здійсниться тайна Божа…»

Квартет було виконано на вулиці у тридцятиградусний мороз в присутності п’яти тисяч ув’язнених. «Ніколи пізніше мене не слухали із такою увагою і розумінням» –коментував композитор.

Голуб як символ миру отримав популярність після закінчення Другої світової війни у зв’язку з діяльністю Всесвітнього конгресу прихильників миру. Емблемою цього конгресу став малюнок Пабло Пікасо із зображенням голуба, який несе оливкову гілку. Але сам вислів та зображення голуба миру з’явилися значно раніше –зустрічаємо його ще у біблійній розповіді про голуба, який приніс Ною у ковчег гілку маслини.

У проекті поєднано виконання квартету «На кінець Часу» iз присутністю живих птахів, які символізують одночасно історію створення цього твору та музичну мову Олів'є Мессіана, який понад 40 років записував голоси птахів і створив систему іх відтворення засобами музичних інструментів. Також жива присутність птахів, що уособлюють біблійний символ миру, пов’язана із тематикою програмних назв кожної з восьми частин квартету та загальною біблійною темою цьогорічного ГОГОЛЬФЕСТу - Вавилоном.